May 1-3

Log in


Program ~ Sherwood 2017 Conference

Program as pdf document.

The Program of oral and poster presentations for the workshop is given below.

Sunday:: Monday:: Tuesday:: Wednesday

Sunday, April 30 [top]




5:00pm - 7:00pm

Registration and Reception

(Capital AD Prefunction area)


Monday, May 1 [top]



7:30am Registration Capital AD prefunction
General Session   Capital ABC
Chair: Stuart Hudson    

8:30am - 9:30am

Frank von Hippel

The Iran Nuclear Deal: How we got here and our options going forward
Download Presentation (6MB PDF)

9:30am - 10:00am

Timothy Stoltzfus-Dueck

Parasitic momentum flux in the tokamak core

10:00am - 10:30am



Chair: David Green    

10:30am - 11:00am

Xianzhu Tang

Critical role of plasma heat flux on Bohm criterion

11:00am - 11:30am

Bo Li

Bifurcation and hysteresis of plasma edge transport in a flux-driven system

11:30am - 12:00pm

Jason TenBarge

An Eulerian Discontinuous Galerkin Scheme for the Fully Kinetic Vlasov-Maxwell System with Applications to Turbulent Dynamics and Dissipation

1:30pm - 3:30pm

Poster Session I

Capital D

3:30pm - 4:00pm Beverage Break  

4:00pm - 6:00pm

Poster Session II

Capital D


Tuesday, May 2 [top]



7:30am Registration  
Chair: David Green    

8:30am – 9:30am

Doug Kothe

Exascale Applications: Opportunities and Challenges

9:30am - 10:00am



10:00am – 12:00pm

Poster Session III

Capital D

Chair: Emily Belli    

4:00pm – 4:30pm

Silvia Espinosa

Theoretical explanations of impurity removal in I-mode and poloidal pedestal asymmetries

4:30pm – 5:00pm

David Hatch

Pedestal Shear Suppression: Theory and Computation

5:00pm – 5:30pm

Seung-Hoe Ku

Gyrokinetic simulation of a fast L-H bifurcation dynamics in a realistic diverted tokamak edge geometry

5:30pm – 6:00pm

Odd Erik Garcia

Intermittent fluctuations in the scrape-off layer of tokamak plasmas

7:00pm – 10:00pm Banquet Annapolis ballroom
7:00pm - 8:00pm Banquet Reception  

8:00pm - 10:00pm

Banquet Dinner and student research awards


Wednesday, May 3 [top]



Chair: Richard Fitzpatrick    

8:30am - 9:30am

James Drake

Electron and ion heating, acceleration and energy partition during magnetic reconnection in space and astrophysical systems

9:30am - 10:00am

Leopoldo Carbajal

Synchrotron emission diagnostic in kinetic simulations of runaway electrons in magnetic confinement fusion plasmas

10:00am – 10:30am




Chair: Tunde Fulop



10:30am – 11:00am

Linnea Hesslow

Kinetic effects of partially screened impurities in runaway-electron mitigation scenarios

11:00am – 11:30am

Christopher McDevitt

Topological Dependence of Runaway Avalanche Threshold in Phase Space

11:30am – 12:00pm

Ola Embreus

Relativistic Boltzmann collision operator for runaway-avalanche studies